Як записати пісню. Зведення

0
585
Зведення пісні - Музичний берег

Звукозапис фіксує музику, редагування – полірує. Зведення змушує записаний матеріал вирватися з динаміків і постати перед слухачем в найкращому світлі.

Зведення – це такий момент роботи, коли ви берете все різноманіття записаного матеріалу і за допомогою панорамування, виставлення рівнів, еквалізациі, компресії і роботи з ефектами маскуєте слабкі сторони інструментів і підкреслюєте сильні.

Одні музиканти не надають зведенню належного значення, інші – приділяють йому занадто багато часу. Однак мудрий музикант розглядає зведення як важливий, але досить простий етап роботи над піснею.

На мій погляд, зведення повинно бути зроблено таким чином, щоб в подальшому (на останньому, шостому етапі) вам залишалося вносити тільки дрібні «косметичні» правки, пов’язані з гучністю і панорамою. Щоб домогтися такого результату, зведення варто розбити на 5 основних фаз.

Фаза 1. Гучність і панорамування

Одна з найважливіших речей, які ви повинні зробити – це зациклити пісню і витратити на підстроювання рівнів гучності і панорами стільки часу, скільки буде потрібно. Працюючи тільки регуляторами, ви повинні зробити так, щоб жоден учасник міксу не тягнув ковдру на себе і не ліз вперед. У кожного інструменту має бути своє, суворе місце в міксі, а загальна картина повинна бути збалансованою.

На етапі роботи з рівнями і панорамою забудьте про ефекти. Ваша мета – збалансоване звучання.

Гарною підмогою під час першої фази стануть техніки інтуїтивного зведення або зведення Top Down Mixing. Робіть 10-хвилинні підходи до міксу і розставляйте інструменти вухами, а не очима. Покладіться на свої почуття, щоб знайти такий баланс інструментів, який найкраще продемонструє всі плюси пісні.

Фаза 2. Еквалізація

Еквалайзер – ваш кращий друг. Це найкорисніший і потужний інструмент в досягненні чистого і приємного звучання. Видаляйте всі погані частоти, підкреслюйте сильні сторони інструментів і звільняйте простір для кожного учасника міксу.

Я віддаю перевагу субтрактивній еквалізації і вважаю, що еквалайзер – це скоріше інструмент підрізування, ніж посилення частот. Завдяки такому підходу можна отримати більш ясні і чисті мікси, в яких досить простору для всіх учасників.

ПОРАДА ЩОДО ЗВЕДЕННЯ

Пам’ятайте, що секрет зведення криється в балансі. Якщо ви зосередитеся на досягненні балансу між усіма доріжками і інструментами, то у вас не буде проблем зі зведенням.

Фаза 3. Компресія

Компресор – ваш кращий друг відразу після еквалайзера. Компресія – це складно, але разом з тим можливості компресорів дуже широкі. З їх допомогою можна не тільки управляти рівнем гучності інструментів, але і додавати їм «жиру», «м’яса» і енергії.

Щоб спростити собі життя, дивіться на компресор не як на складний процесор обробки аудіосигналу, а як на простий автоматизований фейдер гучності.

Фаза 4. Реверберація і ділей

Як тільки у вас на руках опиниться добре збалансований мікс, який пройшов чистку еквалайзером і поліпшення компресією, беріться за ефекти оточення. Реверберація і ділей змушують звучати сухі треки більш якісно і швидко, легко і повітряно.

Зайва обробка реверберацией і ділеєм може зіпсувати треки, зробити їх звучання занадто замиленим. Щоб убезпечити себе, сприймайте реверберацію як «клей», який поміщає всі треки в єдиний простір. У свою чергу на ділей і реверберацію дивіться як очевидний ефект для пожвавлення занадто «сухих» інструментів.

Фаза 5. Автоматизація

Автоматизація – це необов’язковий крок під час зведення. Проте за допомогою автоматизації ви можете зробити пісню більш живою і отримати додатковий інструмент для залучення уваги слухачів.

Завдяки можливостям сучасного програмного забезпечення ви можете автоматично керувати настройками плагінів, інструментів і регуляторів в різних частинах пісні. Проявіть фантазію: розставляйте акценти, виводьте інструменти на передній план або акуратно прибирайте їх з міксу в певні моменти, включайте і вимикайте ефекти. Загалом, робіть все, що може надати пісні і міксу більше індивідуальності.

Завдяки зведенню відбувається пожвавлення пісні: в міксі з’являються фарби, життя і краса. Не варто недооцінювати це.

Щоб зрозуміти, який ефект пісні дає зведення, порівняйте ці два фрагменти. Подивіться, як прості операції прикрашають звучання композиції.

Далі – мастеринг


Творчі конкурси

Сузір’я Україна-Європа – міжнародний багатожанровий
Сила Музики | The Power of Music – міжнародний музичний, для авторів і виконавців
Зірки Європи | Stars of Europe – міжнародний багатожанровий
Алея Зірок | Alley of Stars – міжнародний багатожанровий
Майстер Концерт | Master Concert – конкурс концертмейстерів
Virtuoso – міжнародний багатожанровий

Дуже цікавий курс підвищення кваліфікації вчителів: "Музична освіта і музична індустрія: Україна, Європа, світ" ↓

Музична індустрія