Як вибирають переможців Grammy

0
152
Grammy 59

Музична індустрія – величезний бізнес. Щорічно індустрія витягує мільярди доларів прибутку з продажу музики на компакт-дисках, вінілі, касетах, в цифрі і на інших носіях. Найбільш продаваним виконавцям вручаються золоті і платинові сертифікати, що підтверджують високі продажі і популярність їх музики, але отримати такий сертифікат – не круте досягнення на Заході. Мрія більшості виконавців та діячів індустрії – це премія Греммі.

На відміну від ряду інших нагород, які видаються за високі продажі, Греммі видається музикантам, композиторам, аранжувальникам, продюсерам, а також альбомами і пісням за творчі і технічні досягнення. Незважаючи на це, Греммі супроводжується всіма атрибутами великих премій: червона килимова доріжка, атмосфера свята, величезна кількість журналістів, ажіотаж навколо номінантів і яскрава церемонія вручення нагород.

Незважаючи на великий інтерес до Греммі, історія нагороди і методика визначення переможців часто залишається за кадром самої церемонії. Розповідаємо, хто створив найважливішу музичну премію і як голосують на Греммі.

Національна академія мистецтва і науки звукозапису

Премія Греммі була заснована Американською асоціацією звукозаписуючих компаній (Recording Industry Association of America, RIAA) 14 березня 1958 року, через рік після заснування іншої організації – Національної академії мистецтва і науки звукозапису (National Academy of Recording Arts and Sciences). Національна академія є професійною організацією, до складу якої входить велика кількість звукорежисерів і музикантів – членів академії, безпосередньо пов’язаних з музичною індустрією.

Національна академія пропонує два види членства – учасник (партнер) та вибірник. Всі вибірники є продюсерами, виконавцями або звукоінженерами, які брали участь у створенні як мінімум шести комерційних композицій. Саме вони вибирають виконавців, пісні та альбоми, які будуть номіновані на Греммі.

Діяльність академії не обмежується нагородженням музикантів. Учасники організації співпрацюють з юристами, адвокатами і виконавцями з питань легальності поширення музики, особливості цифрових продажів. Академія також є засновником фонду Греммі (GRAMMY Foundation) і фонду MusiCares Foundation, який надає екстрену допомогу і підтримку діячам музичної індустрії, які постраждали від наркотичної та алкогольної залежності, стихійних лих, домашнього насильства тощо.

Незважаючи на наявність інших видів діяльності, Національна академія мистецтва і науки в першу чергу асоціюється з премією Греммі.

Премія Греммі

Щороку Національна академія складає список можливих номінантів на премію Греммі. Партнери і виборщики академії пропонують кандидатури виконавців, надсилаючи свої варіанти електронною або звичайною поштою. Номінантом на Греммі може стати будь-який виконавець чи реліз (незалежний або випущений на мейджор-лейблі), який був зареєстрований академією у відділі нагород. При цьому, щоб поборотися за отримання Греммі, запис повинен вийти в США в період з 1 жовтня минулого року по 30 вересня поточного року. Всі пісні та альбоми, що вийшли після встановленого терміну, автоматично потрапляють в список номінантів на наступний рік.

Після того, як академія отримує номінантів, спеціальна група експертів каталогізує їх. Мови про вибір переможців поки що не йде – експерти просто сортують номінантів (музикантів, продюсерів, композиторів, аранжувальників, звукорежисерів, альбоми, пісні), по стилям музики і категоріям, загальна кількість яких становить 31 (рок, реп, хіп-хоп, RnB, джаз, кантрі і т.д.). Незважаючи на те, що Греммі асоціюється в основному з музикою, премія також зазначає комедійні виступи, голосові записи (наприклад, аудіокниги) і музичні відео.

Греммі та Гремміс

Іноді в обговореннях зустрічається назва «Гремміс», яка не має відношення до премії Національної академії і RIAA. Гремміс (Grammis) являє собою шведський аналог американської премії, заснований Міжнародною федерацією виробників фонограм (International Federation of the Phonographic Industry, IFPI) і журналом Expressen. Шведська премія вручається з 1969 року в 26 категоріях і відзначає музикантів і творчих людей, які створили найцікавіші музичні роботи упродовж року.

Під час сортування списку Комітет з нагород і номінацій (Awards & Nominations Committee) може додавати нові категорії або змінювати принципи віднесення номінантів до старих. Будь-які зміни обов’язково узгоджуються з керівниками та опікунською радою Національної академії.

Після визначення списку можливих номінантів, починається перший раунд голосування. Академія розсилає вибірникам спеціальні бюлетені, в яких вони повинні відзначити п’ять номінантів, яких точно буде висунуто на Греммі. Вибірниками можуть бути будь-які музиканти, продюсери, звукорежисери і представники музичної індустрії. Щоб гарантувати правильність і чесність голосування, виборці можуть голосувати:

  • За номінантів в чотирьох головних (загальних) категоріях – Запис року, Альбом року, Пісня року та Кращий дебют (кращий новий виконавець).
  • Максимум в 9 з 31 категорій і тільки в рамках власних знань.

Потім вибірники відправляють бюлетені в офіс незалежної бухгалтерської фірми Deloitte. Компанія підраховує голоси і повідомляє попередні підсумки голосування Національної академії. За підсумками першого раунду визначається попередній список тих, хто претендує на отримання Греммі, по 5 виконавців і записів в кожній категорії.

За що ще вручається Греммі

Крім переможців в різних жанрах, Греммі також вручається за технічні досягнення в області звукозапису (Technical Award), великий внесок в музику (Lifetime Award і Legend Award). Додатково на кожній церемонії відбувається включення нових записів в Зал слави Греммі (GRAMMY Hall of Fame), в який потрапляють історично важливі записи, записані 25 і більше років тому.

Нові списки знову розсилаються вибірникам – так починається другий раунд голосування. Під час другого раунду вибірникам дозволяється голосувати за переможців в чотирьох головних категоріях, а також за переможців в одній з 8 з 31 категорії. Після цього бюлетені також передаються в офіс Deloitte, яка підраховує голоси і визначає переможців. Deloitte також кладе результати в спеціальні конверти, які запечатуються до церемонії.

Громадськість зазвичай асоціює Греммі лише з тими виконавцями, чиї виступи і нагородження транслюють по телебаченню. Зважаючи на малий інтерес глядачів, вручення нагород в певних категоріях не потрапляє в телетрансляцію. Наприклад, оголошення пісні року обов’язково супроводжується великою кількістю виступів і розважальних перфомансів, включаючи обговорення дизайну обкладинки і текстів пісень, але ці моменти навмисно пропускаються під час телевізійної трансляції.

У телеефір потрапляють найбільш рейтингові категорії, хоча загальна кількість категорій набагато більша. Церемонія Греммі триває близько 4-6 годин, упродовж яких академія роздає нагороди в 78 категоріях. До 2011 року кількість категорій було значно більше – 108, але в 2012 році Національною академією змінила принципи розподілу, скоротивши число номінацій. Переможець отримує невелику золоту статуетку у вигляді грамофона, шану і повагу інших діячів музичної індустрії.

Grammy